YATMA KONUMUNUZ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR.

Baş Ağrıları / Tutulmuş Bir Ense
Ense kökündeki ön gerilimler kötü bir yatış pozisyonu nedeni ile daha da kötüleşir ve gerilimden doğan baş ağrılarına sebep olabilir. Şayet ense kökü doğru olarak desteklenmemiş ise, vücut uyku esnasında fazla dönmeye mecbur kalır ve üzerine binen yük neticesinde ağrı ve tutulmalar meydana gelir.

Sırt Ağrıları
En sık rastlanan sağlık problemlerinden birisidir. Ağrılar ve tutukluk hali geceleri daha da yoğunlaşır çünkü ortopedik olmayan yatak omuriliği tabii olmayan bir konuma zorlamaktadır.

Kalça Eklemlerindeki Ağrılar
Kalça eklemlerindeki ağrılar sert bir yatak nedeniyle daha da kötüleşebilir ve daha fazla ağrı oluşmasına ve hatta kalça eklemi iltahabına yol açabilir.

Diz Ağrıları
Diz kapaklarındaki iltihaplanma basınca karşı veya dokunmaya karşı hassaslığa neden olabilir. Bu problem ise ancak en küçük bir baskıda gevşeyebilen bir yatak ile çözülebilir.

Yumuşak Doku Romatizması
Bu çok sık ortaya çıkan pıroblem, kötü bir yatış pozisyonu nedeni ile sırt ve omuz adelelerinde ön gerilimler meydana gelmesi ile ortaya çıkar ve daha da kötüleşebilir.

Kollardaki Ağrılar
Ağrılar, hissizleşme ve iğne batar gibi baskı yapan bir his, genelde iltihaplanmış sırt sinirleri nedeni ile oluşur. Bu tür şikayetler ekseri kötü bir yatış pozisyonu ile daha da artar ve özellikle de ense kökü tam olarak desteklenmediğinde bu ortaya çıkar.

Siyatik
Kalçanın arka kısmından, baldırlardan ayaklara kadar inen siyatik ağrıları bazen aylarca sürebilir. Tabii olmayan bir yatış pozisyonuna sebibiyet veren bir yatak ise bu şikayetleri daha da kuvetlendirir.

Dolaşım Bozuklukları
Genellikle ayaklarda ve baldırlarda şişmeye sebep olur. Gece ağrıları ve hissizlik meydana gelir. Vücudun baskı uyguladığı bölgelerin yatak tarafından daha geniş bir alana yayılabilir olması ve basıncın daha küçük gerçekleşmesi kan dolaşımını oüzenleyici bir etki oluşturur..

Vücudunuzun geceleri doğru pozisyonda olması, gerginliğinizin gevşemesi, dinlenmeniz ve sağlığınız için çok önemlidir.